NOWY PORTAL DIECEZJI CIESZYŃSKIEJ

Największa pod względem liczby wiernych diecezja Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ma nowy portal informacyjny, który zintegrowany jest z Facebookiem i aplikacją Mój Kościół.

PARAFIA DOSTĘPNA W SMARTFONIE

Mój Kościół to aplikacja, którą musisz mieć!

Aplikacja na smartfony (Android i iOS) Mój Kościół powstała po to, żeby Kościół był w zasięgu ręki.

Chcesz się dowiedzieć, co dzieje się w pobliskich parafiach? Nie wiesz jak dojechać na ciekawy koncert? Szukasz transmisji wideo z niedzielnego nabożeństwa? To wszystko i wiele innych informacji dostarcza nowa aplikacja stworzona przez Diecezję Cieszyńską.

Kościół towarzyszy człowiekowi w jego codzienności i jest miejscem spotkania z Bogiem, ale także z drugim człowiekiem. Uważamy, że jako chrześcijanie powinniśmy wykorzystywać wszystkie dostępne narzędzia, żeby głosić Ewangelię. Dlatego stworzyliśmy aplikację, która przypomina o tym, co dzieje się w naszym Kościele. Reformacja wyrosła na wynalazku druku. My chcemy wykorzystać smartfony. 

Podstawowe funkcje aplikacji:

Funkcja „Kościół w pobliżu” pokazuje kościoły, które znajdują się w otoczeniu użytkownika i przekazuje podstawowe informacje na temat danej parafii. 

Funkcja „Wydarzenia w pobliżu” informuje o tym, co dzieje się w pobliskich kościołach ewangelickich. Aplikacja przypomni o spotkaniach parafialnych, godzinach biblijnych, młodzieżówkach, czy koncertach. 

Funkcja „Posłuchaj” skierowana jest do tych osób, które w biegu życia chcą złapać kilka duchowych impulsów i wysłuchać ciekawych rozważań, rozmyślań oraz wykładów. 

Funkcja „Transmisje” przenosi użytkownika do parafii, które transmitują w internecie swoje nabożeństwa. Tutaj będą publikowane także okna transmisji z takich wydarzeń, jak Tydzień Ewangelizacyjny w Dzięgielowie. 

Aplikacja Mój Kościół oferuje szerokie możliwości personalizacji ustawień. Użytkownik może otrzymywać przypomnienia o wydarzeniach tylko ze swojej parafii lub kilku pobliskich - maksymalnie w zasięgu 100 km.  Zainstaluj naszą aplikację na swoim smartfonie i bądź na bierząco. Wejdź do działu personalizacja i dostosuj aplikację do swoich potrzeb.  

Kilka informacji o projekcie

Aplikacja Mój Kościół jest projektem stworzonym i zrealizowanym przez Diecezję Cieszyńską, natomiast sfinansowanym przez Kościół Ewangelicko-Augsburskim w RP w ramach obchodów jubileuszu 500 lat Reformacji. Na razie pojawiają się głównie informacje z Diecezji Cieszyńskiej, ale systematycznie dodawane będą wydarzenia z parafii pozostałych diecezji Kościoła.

Aplikacja Mój Kościół powstała we wspólnym projekcie razem z nowym portalem informacyjno-społecznościowym Diecezji Cieszyńskiej (adres: www.cieszynska.luteranie.pl), którego terminarz pełni rolę „silnika” dla aplikacji.

Autorzy aplikacji: Dawid Macura, Daniel Heczko, Zbigniew Motyka, ks. Marek Michalik, ks. Marcin Ratka-Matejko,  ks. Łukasz Ostruszka.

Dawid Macura - programista aplikacji mobilnych dla systemów Android oraz iOS, absolwent Politechniki Śląskiej w Gliwicach na kierunku inżynieria biomedyczna. Posiada ponad 5-letnie doświadczenie w zawodzie programisty. W trakcie studiów był zaangażowany w projekt rehabilitacji osób cierpiących na afazję oraz szereg prac badawczych łączących medycynę z nowoczesnymi technologiami. Pracę w zawodzie rozpoczął na studiach przy tworzeniu nowoczesnych rozwiązań łączących technologię i zarządzanie ruchem drogowym. Od ponad roku pracuje w projektach wspierających służbę zdrowia oraz prowadzi własną działalność, która umożliwia mu rozwój w specjalizacji wytwarzania oprogramowania dla systemów mobilnych. Jego pasją jest sport, aktywnie uprawia narciarstwo biegowe. Jest również wiernych kibicem motorsportu.

Strona internetowa: www.dmsys.pl

Daniel Heczko - projektant aplikacji internetowych oraz mobilnych, absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na kierunku informatyka. Prowadzi własną działalność, w której zajmuje się zagadnieniami związanymi z projektowaniem graficznym oraz tworzeniem materiałów wizualnych dla różnych zastosowań. Wspiera projekty w zakresie identyfikacji wizualnej, projektowania stron internetowych oraz grafiki komputerowej. Zainteresowania: turystyka górska oraz fotografia. 

Strona internetowa: www.danielheczko.com

Zbigniew Motyka - programista tworzący aplikacje w językach PHP i TypeScript. Posiada ponad 10-letnie doświadczenie w pracy na tym stanowisku. W 2014 r. zdał egzamin i otrzymał certyfikat Zend Certified PHP Engineer. Ścieżkę kariery rozpoczął od agencji interaktywnej, gdzie miał możliwość rozwinięcia się w zakresie przygotowywania szablonów do stron internetowych, a następnie zajął się tworzeniem oprogramowania usprawniającego pracę w przedsiębiorstwach - od systemu obiegu zamówień w drukarniach wielkoformatowych po systemy usprawniające zarządzanie ruchem na drogach. Aktualnie prowadzi własną działalność oraz współpracuje z jedną z największych w Polsce firm z branży turystycznej. Pasjonuje się muzyką oraz podróżami.

Strona internetowa: www.implement.com.pl

Marek Michalik - proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle Czarnem, miłośnik drukarek 3D, modelarstwa lotniczego RC, fotografii i komputerów. Przy szkole podstawowej w Czarnem prowadzi Fablab, w którym dzieci i młodzież nie tylko nabywają umiejętności techniczne projektując i wykonując różne przedmioty przy użyciu drukarek, frezarek oraz innych urządzeń, ale przede wszystkim uczą się, czym jest współpraca i dlaczego w życiu warto się starać. Członek SIKEA (System Internetowy Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego) i redakcji kwartalnika „Luteranin”, w której odpowiada za skład czasopisma. Inicjator i organizator projektu ReMobil500 - startu reformacyjnego wartburga w charytatywnym rajdzie Złombol. Prywatnie szczęśliwy mąż i tata.

Marcin Ratka-Matejko – mąż jednej żony, ojciec dwóch córek, od 2013 r. wikariusz parafii w Skoczowie. Absolwent Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Inicjator i koordynator działań Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego na Facebooku (od 2011r.). W latach 2011-2015 konsultant, a od 2016 r. członek SIKEA. Koordynuje działania w mediach społecznościowych parafii w Skoczowie. Redaktor „Informatora Parafialnego” Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Skoczowie. Interesuje się sportem, w wolnym czasie biega.

Łukasz Ostruszka - duchowny ewangelicki, dziennikarz i redaktor związany z dziennikiem ekonomicznym „Puls Biznesu”, stały współpracownik tygodnika „Polityka”. Wcześniej publikował m.in. w „Przekroju”, „Tygodniku Powszechnym”, „Bloomberg Businessweeku” i „Metrze”. Stworzył od podstaw strategię obecności wydawnictwa Bonnier Business Polska (wydawca „Pulsu Biznesu”) w mediach społecznościowych. Obecnie pełni służbę w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle. W latach 2011-2015 konsultant, a od 2016 r. członek SIKEA . Interesuje się teologią praktyczną i wpływem nowych technologii na człowieka. Lubi książki, dobre czasopisma, filmy i sport. Prywatnie mąż Anety i tata Zosi.