Zapowiedzi Wydarzeń

Szanowni Państwo,

Serdecznie zapraszamy na cykl filmów dokumentalnych autorstwa Wiesława Głowacza, poświęconych ważnym dla ruchu reformacyjnego postaciom. W trzy kolejne wtorki lutego (13, 20, 27) o godz. 18.00 w Muzeum Śląskim (ul. T. Dobrowolskiego 1, poziom -3, sala A) odbywać się będą seanse połączone z dyskusją z autorem. Wstęp wolny!

13.02.2018, godz. 18.00 – „Ks. Jerzy Trzanowski, słowiański Luter”

Film „Ks. Jerzy Trzanowski, słowiański Luter” opowiada o ewangelickim pastorze, najwybitniejszym z krzewicieli nauk Lutra w krajach słowiańskich, zwanym słowiańskim Lutrem. Najważniejszym dziełem ks. Trzanowskiego (1592–1637) jest „Cithara sanctorum” wydana w Lewoczy w 1636 roku – kancjonał napisany w języku czeskim, zawierający ponad 400 pieśni, który był używany jeszcze w XX wieku.

20.02.2018, godz. 18.00 – „Bp Bursche – postać i dzieło”

„Bp Bursche – postać i dzieło” to dokument poświęcony ks. bp. Juliuszowi Bursche (1862–1942), przełożonemu Kościoła ewangelicko-augsburskiego przed wojną, działaczowi niepodległościowemu i uczestnikowi konferencji pokojowej w Paryżu po I wojnie światowej.

27.02.2018, godz. 18.00 – „Matka Ewa z Miechowic”

Ewa von Tiele-Winckler (1866–1930), bohaterka dokumentu „Matka Ewa z Miechowic”, pochodziła z mieszanego małżeństwa – jej matka była katoliczką, a ojciec – ewangelikiem. Ewa w wieku 16 lat przeszła na luteranizm i wbrew woli ojca postanowiła poświęcić się dobroczynności. Została diakonisą, stworzyła w Miechowicach Ostoję Pokoju – zakłady opiekuńcze zajmujące się dziećmi i ubogimi.

Wydarzenia towarzyszą wystawie „Wszystko osiąga się przez nadzieje… Kulturowe dziedzictwo Reformacji na Śląsku”. Szczegółowy opis wydarzeń znajduje się na stronie internetowej www.muzeumslaskie.pl.

W najbliższą niedzielę w Kościele Jezusowym w Cieszynie

odprawione zostanie tylko jedno nabożeństwo

o godz. 9:00

zaś o godz. 10:00 zapraszamy do Stołu Pańskiego.

Nabożeństwo z okazji Starego Roku rozpocznie się

o godz. 17:00

Zapraszamy na koncert reformacyjny orkiestry kameralnej ARTIS 5 listopada o godz. 16:00 w kościele ewangelickim w Goleszowie.
W programie koncertu: utwory instrumentalne Jana Sebastiana Bacha, Jana Sztwiertni, Józefa Podoli, pieśni ewangelickie.
Wykonawcy: Orkiestra Kameralna ARTIS pod batutą Jean-Claude’a Hauptmanna, Wokaliści ARTIS, Wyższobramski Chór Kameralny pod dyrekcją Piotra Sikory, Miriam Matyja.
Wstęp wolny!

Zdjęcie użytkownika Parafia Ewangelicko-Augsburska w Goleszowie.

Dokładnie przed pięcioma wiekami rozpoczęła się Reformacja - początek duchowego odrodzenia Kościoła powszechnego, którego kontynuatorami są także ewangelicy w Polsce.

Pamiątka Reformacji nie jest świętem ku czci Marcina Lutra i innych Reformatorów. Intencją jej obchodzenia jest przypomnienie jej dziedzictwa, intelektualnego, kulturalnego i muzycznego. Ewangelicy traktują to święto jako podkreślenie roli Biblii w życiu chrześcijan.

Reformację zapoczątkował w Wittenberdze augustiański mnich – ks. Marcin Luter, profesor biblistyki na uniwersytecie w Wittenberdze. Sprzeciwił on się powszechnej, średniowiecznej praktyce handlu odpustami w Kościele Katolickim.  W dniu 31 października 1517 roku wywiesił 95 tez przeciwko odpustom na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze. Faktem jest, że tezy błyskawicznie rozpowszechniły się w postaci ulotek. Ich celem było wezwanie do dysputy uczonych teologów.

Dziś, równo 500 lat po tym wydarzeniu, ewangelicy w Polsce i na całym świecie spotykają się na reformacyjnych nabożeństwach.

W wielu krajach o tradycji protestanckiej Święto Reformacji jest dniem wolnym od pracy. W tym roku, większość rządów i parlamentów europejskich w szczególny sposób uczciło rocznicę Reformacji.

źródło: https://bik.luteranie.pl/