Serdecznie zapraszamy na Koncert Charytatywny"Dla Natalii" w wykonaniu uczniów, absolwentów i nauczycieli Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Ewangelickiego.

Koncert odbędzie się w piątek 25 października o godz.17.00 w Kościele Jezusowym w Cieszynie.

Podczas koncertu będzie można złożyć dar serca na leczenie Natalii - uczennicy LOTE i naszej parafianki.

Serdecznie zapraszamy i prosimy o wsparcie!

Ogólnopolska konferencja naukowa z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Hadyny

2-3 października 2019 r. Cieszyn – Wisła

W roku 2019 ogłoszonym przez Sejmik Województwa Śląskiego Rokiem Stanisława Hadyny Uniwersytet Śląski w Katowicach Instytut Muzyki w Cieszynie i Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Śniegonia w Wiśle organizują Ogólnopolską konferencję naukową z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Hadyny. Pierwszy dzień obrad odbywa się na ul. J. U. Niemcewicza 2 w Sali kameralnej im. Jana Sztwiertni w Cieszynie, drugi na pl. B. Hoffa 3 w Sali głównej biblioteki w Wiśle. Konferencja ma charakter interdyscyplinarny. Referaty wygłaszają specjaliści w zakresie muzyki, folkloru, historii, literatury i kultury. Żadna z wcześniej organizowanych konferencji i sesji naukowych nie podejmowała tak szeroko zagadnień związanych z twórczością Stanisława Hadyny, jego dorobkiem muzycznym i literackim. W zamierzeniu organizatorów wydarzenie ma inspirować i zachęcać do dalszych poszukiwań źródłowych i analiz niesłychanie bogatej i wielowymiarowej twórczości Stanisława Hadyny. Należy mieć nadzieję, że konferencja będzie miała charakter przełomowy i rozpocznie nowe prace badawcze.

Konferencji towarzyszą: projekcja filmu „Młodość Chopina” z 1951 roku w reżyserii Aleksandra Forda na podstawie scenariusza opartego na noweli Stanisława Hadyny „Niezatarte ślady” oraz koncert kameralny „Stanisław Hadyna – in memoriam” w wykonaniu artystów związanych z Uniwersytetem Śląskim. Po raz pierwszy publiczności zaprezentowane zostaną nieznane dotąd preludia i mazurki Stanisława Hadyny. Kompozycje te napisał w 1946 roku i zadedykował żonie Agacie: „Ukochanej żonie, Najdroższej towarzyszce i siostrze Stach. Wisła 19.X.1946." W trakcie konferencji dostępne będą dwie wystawy przygotowane przez Kongres Polaków w Republice Czeskiej (Cieszyn i Wisła) oraz przez miasto Wisła we współpracy z Rodziną kompozytora i Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk” (wystawa plenerowa na rynku w Wiśle na pl. Bogumiła Hoffa).

Cenna spuścizna Stanisława Hadyny przechowywana jest głównie w Koszęcinie i w Wiśle. Organizatorzy otwartej dla wszystkich chętnych konferencji planują upublicznić jej wyniki w postaci osobnego wydawnictwa. Zarówno na obrady, jak i na pokaz filmowy i koncert – wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Program konferencji dostępny TU

W poniedziałek 16 września, czyli dzień po Międzynarodowym Dniu Demokracji, Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP i Rzecznik Praw Obywatelskich zapraszają na konferencję pt. „Tworzymy pokój. Wiara w demokracji - czas wyzwań”, która odbędzie się w Centrum Konferencyjnym Muzeum Polin.


Tworzymy pokój. Wiara w demokracji - czas wyzwań

Wolność jest darem czy przekleństwem wierzących ludzi? Odpowiedzi podczas debaty udzielą abp Wojciech Polak, prymas Polski, bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, bp Karin Johannesson z Kościoła Szwecji oraz rabin Małgorzata Kordowicz i mufti Tomasz Miśkiewicz. Różne perspektywy i światopoglądy spotkają się także podczas wcześniejszej debaty na temat wpływu religii na demokrację, w której wezmą udział: dr Dominika Kozłowska, redaktor naczelna magazynu „Znak”, Aleksander Smolar, prezes Fundacji im. Stefana Batorego, prof. Magdalena Środa, wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego, dr Piotr Kładoczny, członek zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka i dr hab. Jerzy Sojka, wykładowca Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. 
 
Konferencję otworzą bp Jerzy Samiec i dr hab. Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, który jest współorganizatorem przedsięwzięcia. Punktem wyjścia będzie prezentacja polskich tłumaczeń dwóch dokumentów przygotowanych przez Kościół Ewangelicki w Niemczech („Kościół ewangelicki i wolnościowa demokracja”, „Konsensus i konflikt: polityka wymaga debaty. Dziesięć impulsów”) i jednego dokumentu opracowanego przez Światową Federację Luterańską („Kościół w przestrzeni publicznej”). Teksty są efektem wieloletniej refleksji środowiska ewangelickiego i skarbem całej protestanckiej teologii. Stawiają na nowo pytania o powinności chrześcijan wobec demokracji, obrony jej wartości i pokojowego, pełnego szacunku wobec odmiennych poglądów, rozwiązywania spornych kwestii.
 
Konferencja, poprzez prezentację dokumentów, dyskusje i warsztaty ma dać impuls do poszukiwania nowych metod współpracy i działania na rzecz wzajemnego zrozumienia. Organizowane 15 września uroczyste nabożeństwo w kościele Świętej Trójcy w Warszawie przypomni o 80. rocznicy tragicznego wydarzenia, jakim było spalenia kościoła podczas działań wojennych we wrześniu 1939 r.

Poranne warsztaty zostały przygotowane Helsińską Fundację Praw Człowieka, Fundację Konrada Adenauera, Rzecznika Praw Obywatelskich i Klub Inteligencji Katolickiej. Będą poruszać takie kwestie jak odróżnianie prawdy od fałszu, odpowiedzialność w działaniach na rzecz pokoju, sprzeciw wobec hejtu oraz konieczność walki z ubóstwem. Debaty staną się okazją do zastanowienia się nad relacjami Kościoła (religii) i demokracji oraz nad znaczeniem wolności. Wśród zaproszonych gości znajdą się przedstawiciele różnych środowisk, wyznań i religii z Polski i zagranicy. 
 
Projekt uzyskał finansowe wsparcie Światowej Federacji Luterańskiej, Kościoła Ewangelickiego w Niemczech, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundacji Konrada Adenauera, Fundacji im. Stefana Batorego, a także Ambasady Niemiec w Polsce. Partnerami są ponadto Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie, Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Warszawie, Polska Rada Ekumeniczna i Klub Inteligencji Katolickiej. 

Patronatem medialnym objęły konferencję:Jednota, Polskie Radio RDC, Przewodnik Katolicki, Więź, Zwiastun Ewangelicki, Portal deon.pl, Portal ewangelicy.pl, Portal luteranie.pl
 
Wstęp na wydarzenie będzie otwarty, ale zarejestrowani uczestnicy otrzymają darmowo pakiet startowy. 
 
 
(w przypadku osób prywatnych w rubryce "organizacja" należy wpisać nie dotyczy)
 
 

PROGRAM:

Niedziela 15 września 2019 r.

Uroczyste nabożeństwo - Parafia Ewangelicko-Augsburska Św. Trójcy

10:30 - 80 rocznica spalenia kościoła Św. Trójcy (plac Stanisława Małachowskiego 1)

Poniedziałek 16 września 2019 r.

09:00-10:30 - Warsztaty - Muzeum Polin

"TworzyMy Pokój, więc odróżniamy prawdę od fałszu" (Helsińską Fundację Praw Człowieka)

"TworzyMy Pokój, więc potrafimy rozmawiać" (Fundację Konrada Adenauera)

11:00-12:30 - Warsztaty - Muzeum Polin

"TworzyMy Pokój, więc sprzeciwiamy się hejtowi" (Rzecznik Praw Obywatelskich)

"TworzyMy Pokój, więc nie zgadzamy się na biedę" (Klub Inteligencji Katolickiej)

12:30-19:00 - Konferencja - Muzeum Polin

12:30-13:00 - Rejestracja uczestników

13:00 - Powitanie uczestników (bp Jerzy Samiec, dr Adam Bodnar)

13:10 - Prezentacja dokumentów, kontekst niemiecki (prof. Markus Meckel, Lukas David Meyer)

13:30 - Prezentacja dokumentów, kontekst polski (bp Marcin Hintz)

13:50 - Przerwa organizacyjna - zajęcie miejsc przez panelistów

14:00 - Debata 1 - „Kościół (religia) a demokracja - marzenia i rzeczywistość. Czyli jak powinno być, a jak jest".

- dr Dominika Kozłowska (Magazyn "Znak")

- Aleksander Smolar (Fundacja Batorego)

- prof. Magdalena Środa (Uniwersytet Warszawski)

- dr hab. Jerzy Sojka (Chrześcijańska Akademia Teologiczna)

- dr Piotr Kładoczny (Helsińska Fundacja Praw Człowieka)

Moderator: Adam Szostkiewicz (Polityka)

Pytania publiczności

15:45-16:45 - Przerwa na kawę i poczęstunek

16:45 - Debata 2 - „Wolność - dar czy przekleństwo wierzących ludzi?"

- bp Jerzy Samiec (Kościół Ewangelicko-Augsburski)

- prymas Wojciech Polak (Kościół Rzymskokatolicki)

- bp Karin Johannesson (Kościół Szwecji)

- rabin Małgorzata Kordowicz (Gmina Żydowska)

- mufti Tomasz Miśkiewicz (Muzułmański Związek Religijny)

- dr Kishan Manocha  (OSCE/ODIHR)

Moderatorzy: dr Hanna Machińska (Zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich) / ks. dr Grzegorz Giemza (Polska Rada Ekumeniczna)

18:30-19:00 - Zakończenie i merytoryczne podsumowanie (bp Jerzy Samiec, dr Adam Bodnar) 

19:30 - Koncert w kościele Świętej Trójcy (plac Stanisława Małachowskiego 1)

Szczegółowy plan miejsc do zwiedzania można przeczytać TU