Zapowiedzi Wydarzeń

Zapraszamy na koncert reformacyjny orkiestry kameralnej ARTIS 5 listopada o godz. 16:00 w kościele ewangelickim w Goleszowie.
W programie koncertu: utwory instrumentalne Jana Sebastiana Bacha, Jana Sztwiertni, Józefa Podoli, pieśni ewangelickie.
Wykonawcy: Orkiestra Kameralna ARTIS pod batutą Jean-Claude’a Hauptmanna, Wokaliści ARTIS, Wyższobramski Chór Kameralny pod dyrekcją Piotra Sikory, Miriam Matyja.
Wstęp wolny!

Zdjęcie użytkownika Parafia Ewangelicko-Augsburska w Goleszowie.

Dokładnie przed pięcioma wiekami rozpoczęła się Reformacja - początek duchowego odrodzenia Kościoła powszechnego, którego kontynuatorami są także ewangelicy w Polsce.

Pamiątka Reformacji nie jest świętem ku czci Marcina Lutra i innych Reformatorów. Intencją jej obchodzenia jest przypomnienie jej dziedzictwa, intelektualnego, kulturalnego i muzycznego. Ewangelicy traktują to święto jako podkreślenie roli Biblii w życiu chrześcijan.

Reformację zapoczątkował w Wittenberdze augustiański mnich – ks. Marcin Luter, profesor biblistyki na uniwersytecie w Wittenberdze. Sprzeciwił on się powszechnej, średniowiecznej praktyce handlu odpustami w Kościele Katolickim.  W dniu 31 października 1517 roku wywiesił 95 tez przeciwko odpustom na drzwiach kościoła zamkowego w Wittenberdze. Faktem jest, że tezy błyskawicznie rozpowszechniły się w postaci ulotek. Ich celem było wezwanie do dysputy uczonych teologów.

Dziś, równo 500 lat po tym wydarzeniu, ewangelicy w Polsce i na całym świecie spotykają się na reformacyjnych nabożeństwach.

W wielu krajach o tradycji protestanckiej Święto Reformacji jest dniem wolnym od pracy. W tym roku, większość rządów i parlamentów europejskich w szczególny sposób uczciło rocznicę Reformacji.

źródło: https://bik.luteranie.pl/

Konferencja 500 lat Reformacji – tradycja, dziedzictwo, teraźniejszość

Organizator: Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie

Współorganizator: Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP Warszawa,

26-27 października 2017 r.

Komitet Organizacyjny bp prof. ChAT Marcin Hintz – przewodniczący prof. ChAT Jakub Slawik

"Oczy wszystkich w Tobie nadzieję mają, a Ty im dajesz pokarm ich we właściwym czasie". Ps 145,15

SERDECZNIE ZAPRASZAMY I PRZYPOMINAMY, że w najbliższą niedzielę, 1 października w naszej cieszyńskiej Parafii odbędzie się TYLKO JEDNO centralne nabożeństwo.
Chcemy spotkać się na nabożeństwie o godzinie 9:00 i wspólnie świętować DZIĘKCZYNNE ŚWIĘTO ŻNIW.

PROSIMY WAS O PRZYPOMINANIE SOBIE O NABOŻEŃSTWIE!

DO ZOBACZENIA W NIEDZIELĘ

„Noc z Lutrem” to otwarta impreza organizowana każdego roku 31 października w Święto Reformacji. Zaproszenie do udziału w niej skierowane jest do osób młodych i „młodych duchem”.
Program skoncentrowany jest na wartościach i tożsamości w kontekście wydarzeń z 31 października 1517 roku. Co roku spotkanie odbywa się ona w innej parafii ewangelickiej, na jej zaproszenie, na terenie Śląska.

wtorek, 31 października, godzina 20.00
Teatr im. Adama Mickiewicza w Cieszynie

Spektakl reformacyjno-deformacyjny „Czy sole mogą zwietrzeć?”
Scenariusz i reżyseria: Grzegorz Olek
Muzyka: zespół pod kierownictwem Mateusza Walacha

Wstęp tylko z biletami do nabycia w cenie 500 groszy w księgarni „Warto” (Cieszyn, ul Wyższa Brama 29) i w parafiach ewangelickich

Organizatorzy: Centrum Misji i Ewangelizacji oraz Duszpasterz Młodzieży Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego

Bilety do nabycia w kancelarii parafialnej

Zaśpiewasz z nami? Stwórzmy 500-osobowy chór na 500 lat Reformacji! Dołącz do nas!

Przez 3 dni: wspólny śpiew, nowe utwory, współczesne aranżacje, młodzi instruktorzy.

22-24 września, Wisła

Bądź na bieżąco poprzez www.muzyczne.cme.org.pl

Warsztaty odbędą się w gimnazjum i Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wiśle.

Plan zajęć może ulec zmianie:

• piątek, 22 września, w godz. 18.00–21.00
  • sobota, 23 września, w godz. 8.30–19.00
  • niedziela, 24 września w godz. 10.00–17.00

Koncert finałowy

24 września, niedziela, godz. 18.00, amfiteatr w Wiśle

Opłaty rejestracyjna

• 35 zł, w ramach tej opłaty uczestnik otrzymuje:
    • nuty
    • identyfikator
    • wodę na czas prób
    • herbatę/kawę i coś słodkiego w czasie przerw
    • bułkę w piątek

Dodatkowo dla chętnych możliwość zakupienia obiadów w sobotę i niedzielę (12,50zł za obiad)

• Jest także możliwość noclegu w szkole na karimacie
  • nocleg z piątku na sobotę (wraz ze śniadaniem w sobotę) – koszt: 10zł
  • nocleg z soboty na niedzielę (wraz z kolacją w sobotę i śniadaniem w niedzielę) – koszt: 15zł

Zabierz przyjaciół, znajomych, rodzinę – udostępniaj, drukuj materiały promocyjne!