Szanowni Państwo,

 

Serdecznie zapraszamy na cykl filmów dokumentalnych autorstwa Wiesława Głowacza, poświęconych ważnym dla ruchu reformacyjnego postaciom. W trzy kolejne wtorki lutego (13, 20, 27) o godz. 18.00 w Muzeum Śląskim (ul. T. Dobrowolskiego 1, poziom -3, sala A) odbywać się będą seanse połączone z dyskusją z autorem. Wstęp wolny!

 

13.02.2018, godz. 18.00 – „Ks. Jerzy Trzanowski, słowiański Luter”

Film „Ks. Jerzy Trzanowski, słowiański Luter” opowiada o ewangelickim pastorze, najwybitniejszym z krzewicieli nauk Lutra w krajach słowiańskich, zwanym słowiańskim Lutrem. Najważniejszym dziełem ks. Trzanowskiego (1592–1637) jest „Cithara sanctorum” wydana w Lewoczy w 1636 roku – kancjonał napisany w języku czeskim, zawierający ponad 400 pieśni, który był używany jeszcze w XX wieku.

 

20.02.2018, godz. 18.00 – „Bp Bursche – postać i dzieło”

„Bp Bursche – postać i dzieło” to dokument poświęcony ks. bp. Juliuszowi Bursche (1862–1942), przełożonemu Kościoła ewangelicko-augsburskiego przed wojną, działaczowi niepodległościowemu i uczestnikowi konferencji pokojowej w Paryżu po I wojnie światowej.

 

27.02.2018, godz. 18.00 – „Matka Ewa z Miechowic”

Ewa von Tiele-Winckler (1866–1930), bohaterka dokumentu „Matka Ewa z Miechowic”, pochodziła z mieszanego małżeństwa – jej matka była katoliczką, a ojciec – ewangelikiem. Ewa w wieku 16 lat przeszła na luteranizm i wbrew woli ojca postanowiła poświęcić się dobroczynności. Została diakonisą, stworzyła w Miechowicach Ostoję Pokoju – zakłady opiekuńcze zajmujące się dziećmi i ubogimi.

 

Wydarzenia towarzyszą wystawie „Wszystko osiąga się przez nadzieje… Kulturowe dziedzictwo Reformacji na Śląsku”. Szczegółowy opis wydarzeń znajduje się na stronie internetowej www.muzeumslaskie.pl.