Spotkania młodzieży dojrzałej w naszej parafii odbywają się raz w miesiącu w umówioną sobotę o godz. 18:00.
Zapraszamy wszystkich, którzy kiedyś uczęszczali na spotkania młodzieżowe.

 Kolejne spotkanie odbędzie się 14.09.2019.

ZAPRASZAMY

Kolejny rok dobiega końca, a tym samym każdy robi jakieś podsumowania, bilans zysków i strat. Młodzież Dojrzała spotkała się w tym roku 8 razy w sali parafialnej, oprócz tego na balu, na super wycieczce, na ranczu u Danusi i Marka, podczas sprzątania Pl. Kościelnego i podczas Pamiątki Założenia i na pogrzebie. Nasze grono tym roku zasiliło kilka nowych osób, ale ponieśliśmy wielką stratę, kiedy musieliśmy pożegnać Renię B. To już czwarta osoba, która odeszła w ciągu naszych 11 lat spotkań… Ostatnim spotkaniem w tym roku była adwentówka, która odbyła się 8 grudnia. Większość z nas spotkała się wcześniej, aby zrobić sałatkę, nakryć stoły, przystroić je. Ilona jak zwykle przyniosła pyszne ciasteczka, Halinka i Klaudia zrobiły piękne wyroczki, Mikołaj przyniósł słodkości, szulki oraz aniołka zrobionego w drukarce 3D-to był bardzo współczesny prezent. Przygotowaliśmy też małą niespodziankę dla naszego opiekuna, ks.J.Sikory, z okazji 40 rocznicy ordynacji. Jak zawsze atmosfera była sympatyczna, śpiewaliśmy już kolędy, rozmowom nie było końca. Podczas tych naszych spotkań widać jak bardzo są nam potrzebne. Oby trwały jak najdłużej. Tego oraz zdrowia i wszelkiej pomyślności życzę wszystkim na cały przyszły rok 2019.

Następne spotkanie odbędzie się 05.01.2019.

Zapraszam.

Lidia Procner

 

Jak co roku w maju Młodzież Dojrzała zaangażowała się do sobotniego sprzątania Placu Kościelnego przed kolejną pamiątką założenia, a w niedzielę do grillowania kiełbasek oraz smażenia jajecznicy.

Na naszym listopadowym spotkaniu pojawiła się ciekawa osoba-pani pastor z...Teksasu. Dawniej cieszynioczka, Mariola Żmija, a od lat mieszka i pracuje w Teksasie. Opowiadała nam ciekawostki o życiu w tamtym miejscu. Jest tam zupełnie inaczej niż u nas, ale czy lepiej?

3 lutego odbył się kolejny bal Młodzieży Dojrzałej. Tym razem spotkaliśmy się w scenerii westernowej.

Prawie wszyscy zorganizowali sobie jakiś charakterystyczny rekwizyt i świetnie się bawili.

Młodzież Dojrzała w tym roku miała wyjątkowo wcześnie swoją adwentówkę,

bo już 2 grudnia, ale jak zwykle było sympatycznie i prawie świątecznie.

 

 

 

 

 

 

Był czas, kiedy kilku osobom chodził po głowie pomysł, żeby reaktywować młodzieżówki z ludźmi, którzy chodzili na nie przed laty. Znalazło się kilka osób wraz z ks. Januszem Sikorą, ówczesnym naszym opiekunem, które pomyślały, pokombinowały i postanowiły spróbować czy będą chętni, żeby przychodzić na te młodzieżówki. Podzwoniliśmy, zaprosiliśmy wszystkich, do których udało się dotrzeć i całkiem spora grupa przyjechała na pierwsze spotkanie, które odbyło się w Wiśle-Jaworniku w dniach 8-9.06.2007r. Nikt z nas wtedy nie myślał, że to będzie trwać  rok, o 10 latach nawet nie marzyliśmy. A jednak się udało!  Spotykamy się już 10 lat z przerwami na wakacje. Przeżyliśmy razem wiele, wiele miłych i radosnych chwil. Lubimy ze sobą przebywać, rozmawiać, słuchać wykładów i dyskutować na poważne tematy związane z wiarą, Biblią, ale lubimy też się śmiać, śpiewać, zwiedzać różne ciekawe miejsca. Podczas tych wspólnych lat odbyło się 100 „młodzieżówek”, zorganizowaliśmy 8 balów, 1 kulig, byliśmy na 10 wycieczkach w Polsce (Zamość, Poznań, Kłodzko, Karpacz, Wang), Czechach-głównie na Morawach i na Słowacji. Organizujemy sobie co roku adwentówkę, ogniska z kiełbaską czy smażeniem placków. Gościliśmy w Wiśle u Danusi i Marka na grillu i u Gerci w ogrodzie. Stało się w naszym gronie tradycją, że przed każdą pamiątką założenia Kościoła Jezusowego sprzątamy Plac Kościelny, smażymy kiełbasę oraz jajecznicę. Zapraszamy na nasze spotkania ciekawych ludzi, którzy mają coś interesującego do opowiedzenia, np. byli już nauczyciele z LOTE, Pani Władysława Magiera. Mamy wśród nas wiele talentów, które się ujawniły i są wykorzystywane w różny sposób. Z okazji 10-lecia naszych spotkań 23 września zorganizowaliśmy sobie uroczyste spotkanie składające się z dwóch części. Pierwsza odbyła się w sali konfirmacyjnej przy kawie i pysznym torcie oraz prezentacji. Były przemowy, podziękowania, wzruszające momenty, kiedy wspominaliśmy osoby, które już od nas odeszły w tym czasie: śp. Grażyna Bujok-Gębal, nasz wycieczkowy kierowca śp. Karol Górniak i śp. Bronek Olszar. Druga część odbyła się w Karczmie „Pod Dębem” przy uroczystej kolacji.  10 lat minęło i przeszło nam przez myśl, czy dotrwamy w pełnym składzie do 15 i dalszych rocznic. To nie zależy od nas. Możemy tylko mieć nadzieję i ufać, że tak będzie. Życzę wszystkim, aby zdrowie i chęci dopisały, żebyśmy mogli dalej się spotykać, przebywać ze sobą, jeździć na wycieczki.

Następne spotkanie odbędzie się 04 listopada 2017 o godzinie 18.00.

Lidia Procner

 

 

Wycieczka Młodzieży Dojrzałej na Morawy

Prawie połowa roku już za nami. Młodzież Dojrzała przeżywała, tak jak wszyscy, radosne i smutne chwile. Najpierw był karnawał i nasz wspaniały bal. Potem ze smutkiem pochowaliśmy naszego Bronka, którego pokonała choroba i zmarł na początku maja. Jak co roku robiliśmy porządki na Pl. Kościelnym przed pamiątką założenia, a podczas pikniku na Pl. Kościelnym grillowaliśmy kiełbaski, zaś po południu smażyliśmy tradycyjną jajecznicę z 480 jaj. Wszystkim smakowała,  a najbardziej byli zachwyceni goście ze Słowacji. No i w końcu nadszedł czerwiec i długo oczekiwana wycieczka. Pojechaliśmy po raz drugi na Morawy, ale w inne miejsca. Wyjechaliśmy w piątek, 9 czerwca z Pl. Kościelnego z naszym przewodnikiem i miłośnikiem Moraw, Markiem. Pierwszym przystankiem na trasie było miasteczko Trebicz. Tam zwiedziliśmy Bazylikę św. Prokopa- przewodniczka w języku czeskim opowiadała jej historię. Trochę rozumieliśmy, a resztę dowiedzieliśmy się z polskiego tłumaczenia. Chodziliśmy uliczkami  dawnej dzielnicy żydowskiej i po cmentarzu żydowskim. Bazylika oraz dzielnica żydowska znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Następnie udaliśmy się do uroczego miasteczkaTelcz. Spacerowaliśmy po przepięknie zachowanym renesansowym rynku otoczonym obronnymi stawami rybnymi. W 1992 r. zabytkowe centrum miasta zostało zapisane na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Zobaczyliśmy dziedziniec Zamku w Telczu, gdzie są kręcone filmy historyczne (m.in.fragment filmu o Lutrze), bajki dla dzieci, odbywają się liczne koncerty-jest tam świetna akustyka. Po wizycie w licznych kawiarenkach czy restauracjach przyszła pora na przejazd do Vyrovic, do pensjonatu „U Vyra”, gdzie mieliśmy noclegi. Po rozlokowaniu się w pokojach i apartamentach pojechaliśmy na degustację wina do piwniczki „Vinařství Lintner”, gdzie przy dobrej kolacji słuchaliśmy opowieści o produkcji wina. Tak minął pierwszy dzień.

Nocą lało, poranek powitał nas drobnym deszczem i chmurami, ale po śniadaniu wypogodziło się i pojechaliśmy do Vranova nad rzeką Dyją. Jest to małe miasteczko w pobliżu granicy z Austrią. Zwiedzaliśmy piękny zamek wybudowany w XII wieku, na 76-metrowej skale, jako ważny, obronny gród graniczny. W swojej historii właścicielami zamku był m.in. polski hrabia Stanisław Adam Mniszek. Kilkakrotnym gościem na zamkowych komnatach był polski laureat literackiej Nagrody Nobla Henryk Sienkiewicz. Z zamku pojechaliśmy nad Vranovską Zaporę-jest tu najcieplejsza i najczystsza woda, tu też jest piękna plaża, pensjonaty-cały kompleks do letniego wypoczynku. Aby się dostać na plażę płynęliśmy całe pięć minut statkiem! Nad rzeką Dyją rozciąga się „biały most’ uważany za perełkę architektoniczną. Park Narodowy Rzeki Dyji to najmniejszy czeski Park Narodowy. Chroni unikatowe w skali Europy miejsce, gdzie rzeka wcina się zalesionym kanionem w wapienne, bardzo stare skały pogórza Moraw. To jednocześnie granica czesko-austriacka, Okolica parku to zazwyczaj mocno nasłonecznione pagórki , więc to idealne tereny winiarskie, okoliczne wioski słyną z białych win i piwniczek winiarskich. Z nad zapory pojechaliśmy do Bitova, gdzie znajduje się zamek, który wzniesiony został w XI wieku, co czyni go jednym z najstarszych tego typu obiektów na terenie Republiki Czeskiej. Po drodze widzieliśmy ruiny zamku Cornštejn.

Po powrocie do pensjonatu był czas wolny, który każdy wykorzystał na swój sposób. Niektórzy pływali , inni spacerowali po zaporze i pobliskich skałkach. Po 18 wszyscy spotkaliśmy się w miejscu przeznaczonym na ognisko i tam panowie wykazali się umiejętnością rozpalenia i podtrzymywania ognia oraz piekli dla wszystkich kiełbaski. Największe powodzenie miał chleb ze smalcem i ogórkami małosolnymi. Ruta zaczęła grać na gitarze, więc pośpiewaliśmy znane i lubiane piosenki i przyśpiewki. Było wesoło i radośnie. Jak to w naszym towarzystwie zwykle bywa.

W niedzielę rano trzeba było się spakować i po śniadaniu opuściliśmy gościnny pensjonat. Pojechaliśmy do Znojma, gdzie Marek oprowadził nas po ciekawszych zabytkach. Zaczęliśmy od Browaru Miejskiego, przy którym (niedaleko) znajduje się Rotunda św. Katarzyny. Podobnie jest u nas w Cieszynie, tylko że nasza jest św. Mikołaja. Wąskimi uliczkami przeszliśmy do kościoła św. Mikołaja i kaplicy św.Wacława. W tym pierwszym jest ciekawa ambona w kształcie globusa z zaznaczonymi na nim poszczególnymi kontynentami.  Kaplica św. Wacława to kuriozalny budynek wzniesiony na początku XVI wieku. Stoi on na dachu swego gotyckiego poprzednika i tym sposobem tworzy świątynię dwupiętrową. Nic się w niej nie dzieje, można tylko zwiedzać . Z wieży kaplicy rozciąga się piękny widok na Dyję i winnice. Do kaplicy schodzi się po schodach w dół. Tam pośpiewaliśmy, a ks.Sikora wygłosił krótkie kazanie na niedzielę. Tak pokrzepieni ruszyliśmy dalej zwiedzać Znojmo. Wszędzie mnóstwo winorośli i lawendy. Następnie podjechaliśmy w pobliże Klasztoru Louka, w którym od 1993  produkowane jest wino Znovin Znojmo, a w przepastnych jego podziemiach znajdują się jedne z największych w Europie piwnic do leżakowania wina. Przechowuje się tu około1 mln. butelek  znojemskiego wina. Niewątpliwą atrakcją jest  tu Muzeum Wina. Jednak większa część klasztornego kompleksu pozostaje nadal nie wykorzystana i oczekuje na odpowiedniego mecenasa i inwestora.

Ostatnim przystankiem na trasie wiodącej do domu był Malovaný sklep w Šatovie. Jest to pięknie malowana piwnica, ozdobiona malowidłami artysty ludowego Maximilliana Appeltauera. Są to sceny z bajek, z życia artysty, jego autoportret i wiele innych. Tak nasyceni obrazami, wiadomościami, swoim towarzystwem i wrażeniami wróciliśmy do Cieszyna, do swoich domów, do zwykłej codzienności. Pozostały piękne wspomnienia i… nadzieja na następną wycieczkę. Przed nami wakacyjny czas, Życzę udanego wypoczynku, wielu pozytywnych wrażeń oraz stęsknienia się za naszym wspólnym towarzystwem, naszym czasem. Spotkamy się, mam nadzieję, we wrześniu i to aż dwa razy. Zapraszam 2 września na godz. 18. Zapowiedziane są placki na blasze! tongue-out

Lidia Procner

Nadszedł długi majowy weekend i trochę więcej czasu. Przeglądając różne zdjęcia dotarłam do tych z ostatniego balu Młodzieży Dojrzałej. Był w konwencji cygańskiej co widać na zdjęciach. Muzyka częściowo cygańska, pomysły na stroje świetne.

Ale to już było, a przed nami akcja związana z pamiątką założenia Kościoła Jezusowego, wycieczka i 10-lecie. Tak, tak to już 10 lat się spotykamy i wciąż jeszcze chcemy! Najbliższe spotkanie odbędzie się 6 maja o godzinie 18.00.

Zapraszam.

Lidia Procner

Pierwsza sobota grudnia trafiła w tym roku dość wcześnie, bo 03.12. ale na adwentówkę zawsze jest dobra pora. Ostatnia adwentówka bardzo różniła się od innych.

Spotkaliśmy się o 16.00(większość) żeby wszystko przygotować. Stoły zostały pięknie udekorowane, nakryte. Ciasteczka pachniały, sałatka smakowicie wyglądała. Pośpiewaliśmy i nasze ulubione pieśni i trochę kolęd. Były choineczki-wyroczki z wersetami lub pieśniami oraz choineczki z szyszek zrobione przez dzieci z przedszkola, a także słodkie upominki. Tym razem nie było konkursów tylko mieliśmy specjalnych gości pp. Małgorzatę Hauptman z mężem. Nauczyciele z LOTE brali udział w projekcie pn.  „Pluricentryczne i interkulturowe nauczanie w obszarze języków obcych oraz języka polskiego i historii z możliwością na wyrównanie szans edukacyjnych” , którym musieli podzielić się z innymi robiąc prezentację. I tak w październiku gościliśmy p. Grzegorza Przybyłę, który bardzo ciekawie opowiadał o niemieckim Regensburgu i okolicach. W listopadzie odwiedziła nas p. Dagmara Jagucka-Mielke i przedstawiła nam hiszpańską krainę - Andaluzję. Natomiast podczas naszej adwentówki p. Małgosia przedstawiła nam francuska Prowansję-Niceę, Lazurowe Wybrzeże, a p. Jean Cloud opowiadał o francuskich świętach Bożego Narodzenia. Bardziej odpowiadają Mu nasze święta, polska tradycja, śpiewanie kolęd. Czyli to wszystko, co my przeżywamy co roku i uważamy za oczywiste. Nie doceniamy. Zbliża się koniec roku i jak zwykle wtedy chyba każdego dopadają rozważania jaki był ten rok. Co było dobre, a co sami zawaliliśmy i może da się naprawić w przyszłym roku.  Dla „Młodzieży Dojrzałej” był to kolejny dobry rok. Trzymamy się razem już 9 lat. w przyszłym roku może będzie jakiś jubileusz. Chętnie się spotykamy i przebywamy ze sobą. Czasem jest to niemożliwe ze względu na chorobę-wtedy kontakt jest chociaż przez telefon. Znów mamy plany na następny rok dotyczące balu, wycieczki. Co przyniesie przyszły rok? Zobaczymy. Żyjemy zgodnie ze słowami pieśni „.. nie wiem co mi jutro niesie lecz spokojnym wiedząc to, że mnie Jezus w przyszłość wiedzie i On trzyma moją dłoń”. Następne spotkanie odbędzie się 04.02.2017 roku.

 

Lidia Procner

 

Wydaje się, że nie tak dawno ten rok się rozpoczął, a już tyle się wydarzyło. Młodzież Dojrzała wciąż spotyka się przynajmniej raz w miesiącu, zorganizowała sobie bal karnawałowy-tym razem  w konwencji zimowej; tradycyjnie pomagała przy sprzątaniu Pl. Kościelnego przed pamiątką założenia, a także  na pikniku podczas pamiątki założenia Kościoła Jezusowego-grillowane kiełbaski i jajecznica to nasza specjalność (w tym roku 405 jajek). No i nie mogło nie być wycieczki.    Tym razem Młodzież Dojrzała zawitała do Poznania i okolic. Na wycieczkę wyjechaliśmy w piątek 24 czerwca o godz. 7.00 z Placu Kościelnego. Pierwszym punktem na naszej trasie był zamek w Kórniku.  Zabytkowa rezydencja historycznych rodów Górków Działyńskich. Obecnie siedziba muzeum i Biblioteki Kórnickiej PAN. Początki zamku sięgają średniowiecza. Wokół zamku rozciąga się ogromny park, w którym swoje eksperymenty przeprowadza Instytut Dendrologii PAN. Park ten to arboretum kórnickie z imponującą kolekcją roślin drzewiastych pochodzących z umiarkowanej strefy półkuli północnej. Jest to najstarsze arboretum w Polsce – z drugiej połowy XVIII wieku. Dzięki badaniom naukowym, nowe i stare gatunki i odmiany drzew i krzewów są rozmnażane w Szkółkach Kórnickich.W dalszej drodze zatrzymaliśmy się we wsi Rogalin, gdzie zwiedziliśmy okolice Pałacu Raczyńskich - zabytkowy pałac pochodzi z VIII wieku. Jest jednym z najwybitniejszych przykładów architektury rezydencjonalnej w Polsce i jednym z najpiękniejszych założeń pałacowo-parkowych w Wielkopolsce i kraju. W ogromnym parku można podziwiać słynne dęby rogalińskie, które stały się symbolem Wielkopolski. Od lat podziwiane są przez turystów i naukowców. Tak dużego skupiska starych, liczących nawet do 600 lat dębów, jak te, nie ma nigdzie indziej w Europie. Obwody wielu tych pomnikowych drzew sięgają nawet 10 m. Ale najsłynniejsze są cztery: "Lech", "Czech" i "Rus" o obwodach 930, 810 i 670 cm oraz "Edward" o obwodzie 650 cm. Kolejnym punktem na naszej trasie było Muzeum „Pod Totemem” – Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Jest ono poświęcone życiu i twórczości podróżnika Arkadego Fiedlera. Muzeum przybliża odwiedzającym klimat i kulturę najdalszych zakątków świata – Ameryki Północnej, Południowej, Azji i Afryki. Funkcjonuje od 1974.Można tam zobaczyć bardzo różnorodną, bogatą ekspozycję prezentującą eksponaty przywiezione z licznych wypraw odbytych przez A. Fiedlera, a także pamiątki związane z jego udziałem w II wojnie światowej.
Do najciekawszych eksponatów na pewno należy zaliczyć maski i rzeźby obrzędowe, trofea ludzkich głów, łuki i dmuchawki, tropikalne motyle i pająki, czy kolekcję książek Arkadego Fiedlera - 32 tytuły w 23 językach. Ważną częścią ekspozycji jest tzw. Ogród Kultur i Tolerancji, w którym zgromadzono modele różnego rodzaju rzeźb i obiektów ważnych dla rozwoju poszczególnych cywilizacji na świecie. Największą atrakcją ogrodu jest statek Kolumba – Santa Maria, zrekonstruowany w skali 1:1  oraz replika w tej samej skali słynnego myśliwca Hawker Hurricane MK I, uwiecznionego w książce Dywizjon 303. Po takich doznaniach można było zmęczone stopy ochłodzić w wartkich nurtach rzeki Warty. W końcu dojechaliśmy do Poznania na ul. Browarną, gdzie mieliśmy zarezerwowane noclegi. Rozlokowaliśmy się w pokojach i zaczęliśmy urządzać sobie miejsce na stołówkę i świetlicę. Usmażyliśmy pyszną jajecznicę i przenieśliśmy się z gitarami na maleńkie podwórko. Niestety, komary cięły tak samo jak u nas dotkliwie, więc wróciliśmy do świetlicy. Tam już spokojnie mogliśmy sobie pośpiewać.                                                                                          Poranek obudził nas piękną pogodą. Niektórych obudził wcześnie „śpiew” pawia, który latał sobie po pobliskich dachach. Po śniadaniu wyruszyliśmy zwiedzać Poznań. Pokazała nam to miasto sympatyczna p. Iza-mieszkanka Poznania, której mąż pochodzi z naszych stron. Zobaczyliśmy stary Poznań, dawne kościoły ewangelickie, liczne teatry, stare mury miejskie, dawny browar, zamki królewski i cesarski. Zobaczyliśmy też Katedrę, czyli bazylikę archikatedralną św. Piotra i Pawła, jest jednym z najstarszych kościołów na ziemiach polskich, a przy tym najstarszą polską katedrą. Tutaj zostali pochowani pierwsi władcy Polski, tutaj również najprawdopodobniej przyjął chrzest Mieszko I.                                                             Spacerowaliśmy ul.św.Marcin-jedną z najsłynniejszych ulic Poznania.
Przy niej znajduje się wiele ważnych poznańskich obiektów. Należą do nich Drukarnia i Księgarnia św. Wojciecha, kościół św. Marcina, Pomnik Adama Mickiewicza, Zamek Cesarski, aula poznańskiego uniwersytetu oraz wiele znaczących dla miasta kamienic.
 
Co roku, 11 listopada, hucznie obchodzone są imieniny patrona ulicy - św. Marcina.
 Ratusz w Poznaniu to renesansowa budowla znajdująca się na Starym Rynku. Sam budynek jest okazały i bardzo dobrze zachowany. Obecnie w ratuszu znajduje się Muzeum Historii Miasta Poznania. Codziennie o godzinie 12 można obejrzeć poznańskie koziołki trykające się na wieży ratusza. Są one częścią mechanizmu zegarowego. Na placu Mickiewicza znajdują się dwa pomniki - Adama Mickiewicza z książką w ręku i Poznańskiego Czerwca 1956, na który składają się połączone poprzecznym ramieniem stalowe krzyże oraz zarys orła. Pomniki są charakterystycznymi symbolami Poznania. Oraz nowoczesne centra handlowe, hale słynnych Targów Poznańskich. Byliśmy po obu stronach Warty Mogliśmy skosztować słynnych rogali świętomarcińskich- kiedyś pieczone tylko 11 listopada, teraz przez cały rok. Są nadziewane białym makiem i bakaliami. Pycha!!! Było to zwiedzanie Poznania w pigułce, bo chcieliśmy zdążyć na mecz Polska-Szwajcaria (ćwierćfinał w ramach EURO2016), którego początek miał być o 15. Temperatura powietrza była gorąca, ale temperatury wewnątrz budynku nie zmierzyłby żaden przyrząd, kiedy się okazało, że telewizor w świetlicy nie chce współpracować!  Musieliśmy uruchomić działające w niektórych pokojach telewizory i zamiast jednej było kilka stref kibica, ale emocje i hałas dopingu wszędzie jednakowy.  No i mecz wygraliśmy 5:4 ! Po takich emocjach pojechaliśmy nad Jezioro Maltańskie, na którym utworzono tory regatowe. Odbywają się tam zawody wioślarskie i kajakarskie. Mieliśmy czas wolny. Niektórzy wybrali się do pobliskiej Galerii „Malta”, inni spacerowali dookoła jeziora, jeszcze inni korzystali z dobrodziejstw kawiarenek i oglądali zmagania na desce surfingowej, a Ruta i Andrzej pływali w jeziorze. Czas pobytu skróciła nam burza, która nagle się pojawiła. Na wezwany wcześniej autobus czekaliśmy jak za dawnych czasów pod… wiatą przystanku autobusowego! Wieczorem znów chętnie śpiewaliśmy przy akompaniamencie gitary. Zrobiliśmy też próbę pieśni, które mieliśmy zaśpiewać nazajutrz na nabożeństwie. W niedzielny poranek po śniadaniu spakowaliśmy swoje rzeczy i pojechaliśmy do Kościoła Łaski Bożej w Poznaniu, gdzie przywitał nas ks. Marcin Kotas, nasz krajan, od trzech lat proboszcz tej parafii. Kazanie wygłosił nasz opiekun ks. J. Sikora, a nasze trzy pieśni bardzo się podobały słuchaczom. Po nabożeństwie zostaliśmy zaproszeni razem z wszystkimi parafianami na kawę i ciasto-była też nasza przewodniczka, p. Iza. Porozmawialiśmy z parafianami. Niektórzy byli w tym roku w Cieszynie przy okazji Wiosennego Zjazdu Chórów. Potem ks. Marcin opowiedział ciekawie historię parafii, kościoła oraz o czasach współczesnych. W 2002 roku ruszyła budowa nowej świątyni oraz kompleksu parafialnego obejmującego stację diakonii, pastorówkę, ośrodek administracji parafialnej oraz pokoje mieszkalne i gościnne.( ks. Marcin oprowadził nas po całym obiekcie) W 2003 roku rozpoczęto odprawiać w kościele nabożeństwa, a prace ukończono w 2004 roku.. No i musieliśmy się pożegnać i ruszyć w drogę powrotną do Cieszyna. Zatrzymaliśmy się w pobliżu zamku w Gołuchowie-jest to pierwotna, wczesnorenesansowa murowana budowla o charakterze obronnym. Mieści się w nim oddział Muzeum Narodowego w Poznaniui, zaś w oficynie Muzeum Leśnictwa i restauracja. W parku otaczającym zamek mogliśmy zobaczyć pięknego pawia oraz żubry. Ostatnim przystankiem na naszej trasie był Pałac myśliwski książąt Radziwiłłów w Antoninie – zbudowany przez Karla Friedricha Schinkla dla księcia Antoniego Radziwiłła. Pałac jest drewniany. Elewacja pomalowana jest na kolor tzw. żółci cesarskiej . Dwukrotnie gościł tu Fr.Chopin. Pałac został przeznaczony na Dom Pracy Twórczej. Urządzono w pałacu salon muzyczny i bibliotekę poświęconą F. Chopinowi, a przed pałacem odsłonięto jego pomnik. Odbywają się tutaj koncerty, a także coroczne imprezy " Konfrontacje Chopinowskie" w lipcu i "Jesień Chopinowska" we wrześniu. Pałacu nie mogliśmy obejrzeć w środku ze względu na odbywający się właśnie koncert. Wokół pałacu rozległy park w stylu angielskim ze stawem i pomnikowymi drzewami.Dalszą drogę odbyliśmy bez zwiedzania, zaczęło padać, ale i tak było nam żal, że wycieczka się skończyła.  Do Cieszyna przyjechaliśmy ok. 19. Pożegnaliśmy się na całe wakacje. Byle do września. Następne spotkanie Młodzieży Dojrzałej odbędzie się 03.09.2016 o godzinie 18.00. Jeżeli pogoda dopisze nowy rok szkolny rozpoczniemy grillem.

Do zobaczenia!

Galeria zdjęć KLIK TU