Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

Zwieńczeniem wizyty cieszyńskich parafian w Schwabach był udział w niedzielnych uroczystościach związanych z ponownym poświęceniem kościoła św. Jana i św. Marcina. Potężna gotycka budowla wznoszona była w latach 1420-1510 w samym sercu miasta. Ze względu na zły stan techniczny przez cztery i pół lat pozostawała zamknięta dla mieszkańców i turystów. W tym czasie przeprowadzono kapitalny remont kościoła od fundamentów po dach i wieżę. Odnowiona świątynia prezentuje się bardzo okazale. Na szczególną uwagę zasługuje ołtarz główny autorstwa słynnego norymberskiego rzeźbiarza Wita Stwosza. Niedzielne uroczystości rozpoczął uroczysty pochód ulicami miasta, w którym wziął również udział cieszyński Chór Kościelny w tradycyjnych strojach śląskich. Podczas uroczystego nabożeństwa cieszyńscy chórzyści śpiewali wspólnie z Kantorei Schwabach pod dyr. Klausa Peschika. Popołudniu chór pod dyr. diakon Joanny Sikory dał koncert w wypełnionym po brzegi kościele, prezentując polskie pieśni religijne oraz folklor Śląska Cieszyńskiego.

 

                                                                                                           Piotr Sikora