Prezydent Bronisław Komorowski wziął udział w Nabożeństwie Wielkopiątkowym w Ewangelicko-Augsburskim Kościele Jezusowym w Cieszynie. - Razem tworzymy wielką wspólnotę ludzi wiary i wielką wspólnotę narodową – podkreślił.

- Jest mi niezwykle miło, że mogę dziś w czasie tak ważnych uroczystości Wielkiego Piątku spotkać się ze społecznością polskich ewangelików. Jestem szczęśliwy, że mogę w ten sposób podkreślić, że razem tworzymy wielką wspólnotę ludzi wiary i wielką wspólnotę narodową, że mogę to uczynić tutaj w Cieszynie, na terenie dawnego Księstwa Cieszyńskiego, Ziemi Cieszyńskiej, gdzie przez kilkaset lat rytm polskich serc był wyznaczany m.in. przez wiarę ewangelicką – powiedział prezydent.

Prezydent podziękował za to, że mógł uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu, w tej niezwykłej refleksji, modlitewnej refleksji nad tym, jak rozumieć sens bólu, cierpienia, jak rozumieć rolę grzechu, winy, błędu, jak poprzez drogę wiary szukać sensu i nadziei. - Jest mi bardzo miło, że mogę szukać tej drogi nadziei razem z Państwem – mówił.

- Droga nadziei łatwiej prowadzi, jeśli prowadzi przez wspólnotę. Każdy z nas idzie tą drogą indywidualnie pomimo wszystkich różnic wyznań. Ale wszyscy czujemy, że łatwiej jest iść razem, bo wspólnota to pokazywanie sobie nawzajem kierunku, wspomaganie i podtrzymywanie nadziei na zasadzie wzajemności – podkreślił Bronisław Komorowski.

Prezydent życzył wspólnocie polskich ewangelików, aby tą drogą szli konsekwentnie, w poczuciu umacniającej się wspólnoty. – Chcę życzyć również, abyście Państwo mieli dumę mówienia o dorobku wspólnoty ewangelików polskich i tu w Cieszynie, na Ziemi Cieszyńskiej, w ramach dorobku całego narodu polskiego – dodał.

Bronisław Komorowski, na pamiątkę pobytu prezydenta w tym szczególnym miejscu, w tak szczególnym momencie, przekazał krzyż - jako znak wspólnej drogi wiary, nadziei i miłości.

Prezydent życzył wszystkiego dobrego z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych – świąt radości, miłości i zwycięstwa nadziei.

Po nabożeństwie prezydent mówił dziennikarzom, że z satysfakcją, radością i nadzieją uczestniczył w wielkopiątkowej uroczystości w ramach Kościoła Ewangelickiego. – Chciałem w ten sposób podkreślić, że we współczesnym świecie trzeba nie tylko szanować siebie nawzajem pomimo różnic, ale również trzeba szukać tego, co jest wspólne. Dla wszystkich chrześcijan jest wspólne poszukiwanie drogi nadziei i miłości, a to przenosi się na postawy obywatelskie, narodowe, na indywidualne postawy każdego człowieka – zaznaczył.

Biskup Jerzy Samiec, Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej dziękował prezydentowi za przyjęcie zaproszenia. – Dla nas ewangelików, luteran w Polsce jest to bardzo ważne. Zawsze tu, na Śląsku Cieszyńskim ewangelicy byli związani z polskością, tu są nasze korzenie - mówił.

źródło:www.prezydent.pl/

Więcej zdjęć można zobaczyć w naszej galerii.